Подкаст

Читає Дмитро Кремінський

Завантажити в mp3 (3.7 Mb / 4:04 хв.)

Справедливості заради хочу відразу зауважити, що мова піде про слонів, що живуть на кордоні Кенії та Уганди. І не те щоб багато поколінь вухатих гігантів цікавилися спелеологією, просто місцева печера Кітум володіє силою, що притягає слонів, та й не тільки їх …

Кітум

Печера ця знаходиться в серці східної Африки в надрах величезного, згаслого вулкана Елгон. Місцеве плем’я масаї, що живе неподалік, називає печеру «місцем для церемоній», власне, так перекладається незвичне для нашого слуху слово «Кітум» (історія племені тісно переплетена з печерою). Навколо неї ходить чимало страшних і таємничих легенд, пов’язаних з зникненнями і навіть загибеллю людей. Але це, мабуть, лише легенди.

Дивні паломники

Похмуре і темне (у прямому сенсі цього слова) місце впродовж багатьох століть непереборно вабить до себе різну живність. Дрібні і великі, травоїдні і хижаки, всі прагнуть зробити свою таємниче паломництво всередину гори. Для багатьох з них, до речі сказати, такий похід стає передсмертним, але тяжіння місця сильніше інстинкту самозбереження.

Багато годинник, в непроглядній пітьмі тварини обережно пробираються вглиб гігантської печери. Покладаючись лише на нюх і слух антилопи, буйволи, слони бредуть лише їм відомими шляхами до центру гори. Хижаки не упускають випадку покористуватися нагодою поласувати. Один необережний рух — і Зазіваєшся травоїдна ризикує відчути на своїй шкурі пазуристі лапи. Ризик посилюється повною темрявою, в якій нічні хижаки орієнтуються набагато краще.

Потреби організму

Але повернемося до наших слонам. До чого б гігантським тваринам протягом багатьох тисячоліть ночами простувати під печерними склепіннями? Відповідь, як завжди, простий і прозаїчний. Завдяки високій вологості, на склепіннях печери, а в особливості, на задній її стінці, виступає і концентрується сіль. Організму слона сіль життєво необхідна. Бідолахам, часом, доводиться навіть землю є, щоб поповнити запаси мінералу. На стінках печери концентрація солі в сотню разів вище, ніж у грунті. Ось і ходять слони цілими стадами, подолавши страх, в глибоку печеру за сіллю. Те ж саме стосується й іншої травоїдної живності. А для хижаків печера, як з’ясувалося, — джерело легкої здобичі.

Слони, дійшовши до «пункту призначення» (задня стінка печери), за один «присід» примудряються з’їсти до двадцяти кілограмів солі. Це при тому що щоденна потреба їх організму в цьому мінералі не перевищує і ста грамів. Інакше кажучи, запасаються, ну, щоб даром туди-сюди не бігати по темряві. Вчені підрахували, що за кілька тисяч років слони, в загальній складності, добули кілька тисяч тонн солі. До речі, бивні тутешніх слонів гостріше, ніж у їхніх побратимів, саме тому, що часто сіль доводиться добувати, користуючись ними (так би мовити, підручний інструмент).

Повернення

Зі світанком слони, ситі й, швидше за все, тепер ще й спраглі, покидають соляні копальні і повертаються до звичайного життя, але лише за тим, щоб через деякий час знову відвідати настільки притягальну для них печеру Кітум.

Also you can order here.

Також можна читати

  • Чи можуть слони пророкувати цунамі

    Можуть. 2004 року гурт туристів вирішила покататися на слонах. Незважаючи на хиткість конструкції для їзди, спина слона стала в той день для катаються найбезпечнішим місцем. Туристи спокійно їхал…

  • Як створити правильний інтер’єр вітальні — Дизайн вітальні

    Інтер’єр вітальні мабуть найважливіший в будинку і до його оформлення потрібно підійти максимально відповідально. Практично в кожному будинку, вітальня це не тільки центр всієї квартири, але й м…

  • Як виникло життя

    Як виникло життя? Як виникло життя  — ця таємниця хвилює всякого, хто коли небудь замислювався про те, як він з’явився на цей світ. Тим хто глибоко пішов у дослідження цього питання, важко уявит…


Share →