Сложнопроізносімих слова на «науатль» — мовою ацтеків — приховують багато цікавого! Наприклад, які асоціації приходять вам на думку при слові «ксолоітцкуінтлі»? А між тим, це приголомшливе і дуже миле створіння! Ксолоитцкуинтли — особлива порода собак, поширена в Мексиці. Крім того, що це найдавніша з відомих у світі порід собак, вона до того ж абсолютно. гола. Власне, вона так і називається — мексиканська гола собака. Більше того, ця собака занесена в Книгу рекордів Гіннесса і є — уявіть! — Національним надбанням Мексики.

І на довершення всього — у цієї породи собак вельми цікава біографія! Свою назву собака отримала по імені Ксолотла, бога, супроводжуючого сонце ночами. Індіанці-ацтеки вважали, що вона проводжає душі померлих людей в царство мертвих. Коли ховали людину, одну з собак вбивали — зробити це потрібно було стрілою в пащу — і вкладали поряд з тілом господаря: в потойбічному світі вона повинна була служити йому поводирем. Також в дуже багатьох древніх похованнях знаходять статуетки і навіть досить добре збережені мумії цих собак.

Незважаючи на те, що ксолоітцкуінтлі вважалася представником Ксолотла на землі, індіанці вживали її м’ясо в їжу при різних ритуалах і дуже цінували його. Вони вважали, що, поїдаючи м’ясо цієї собаки, люди отримують допомогу та захист від самого Ксолотла. Дотепер цих собак використовують в ритуальних і лікувальних цілях — звичайно, вже без поїдання м’яса. Наприклад, вона може полегшити ревматичні болі за рахунок своєї підвищеної теплокровности і відсутність шерсті. Місіонери-єзуїти з тих, яким в XVI-XVII століттях пощастило жити і працювати серед індіанців, спостерігати їх побут і звичаї, розповідали, що будь-який гостинний господар почитав своїм обов’язком запропонувати постояльцям собаку «для сну» — для збереження тепла в ліжку. Після підкорення Мексики іспанцями ця дивовижна порода виявилася майже повністю винищена як язичницький ідол. Схаменулися мексиканці тільки в середині 50-х років минулого століття.

У селах центру Мексики придбали кілька десятків ксолоітцкуінтлі для розмноження, і зараз їх налічується вже кілька тисяч, і вимирання песикам більше не загрожує. У ксолоітцкуінтлі пропорційне і красиве додавання, широкі груди, довгі лапи і хвіст. Шкіра у неї дуже чутлива і м’яка, тому вона не переносить занадто яскравого сонця і холоду. Зазвичай ці собаки не задихаються, у них здорові і сильні легені. Існує досить поширений міф, що ксолоітцкуінтлі — вегетаріанці, що, звичайно ж, не так. М’ясо для неї — така ж ласа їжа, як і для всіх інших порід собак. Собаки ці легко навчаються, дуже віддані своїм господарям і є прекрасними сторожами, так як у них сильно розвинене почуття власності. При цьому вони дуже ніжні і їм просто життєво необхідний тактильний контакт. Ксолоитцкуинтли буде щаслива, якщо її гладити і всіляко пестити — вона тільки що ні замурличет як кішка, а тому така собака може бути справжнім другом дитині. Чи не правда, чудове створення?

Also you can order here.

Також можна читати


Share →