Чи можуть малювати тварини? Питання нескладне, оскільки люди здавна примітили, що різні тварини малювати вміють. Невідомо, як вони пояснювали цей факт, але в одній старій казці так і говорилося про малюнку, зробленому вороном: «Подивишся — і замилуєшся!»

Тварини художники малюють, і не тільки в казці

Звичайно, ми звикли вважати, що малювання — виняткова здатність людини. Однак тривалі спостереження за тваринами показали, що вони також вміють малювати, а багато хто робить це з великим задоволенням. Як це розцінити? Визнати мистецтвом, образотворчим творчістю або ж віднести на рахунок будь-яких несвідомих імпульсів — суперечки з цього приводу, ведуться фахівцями й донині.

Хто і що малює

Відмінно малюють мавпи. Наприклад, одна шимпанзе за своє художня творчість, була навіть удостоєна прізвиська «Сезанн серед мавп».

Така честь дісталася африканської мавпі, яку по-справжньому звали Конго за малюнки, які навіть виставлялися на всесвітньо відомому аукціоні Bonhams. Її картини були продані в Лондоні за 14 400 фунтів стерлінгів, що більш ніж в три рази перевищило початкову заявлену ціну.

Всього за все життя цей «художник» створив понад 400 картин і став предметом спеціального дослідження, в ході якого вчені намагалися дати відповідь на питання, яка природа творчих здібностей тварин. У ході експериментів і спостережень виявилося, що вміють малювати, крім шимпанзе, і орангутанги, слони, ворони, дельфіни та інші.

Тварини художники малюють в індивідуальній, властивої, тільки їм манері. Цікаво, що на багатьох малюнках виконаних тваринами, фахівці вгадували сюжети того середовища, в якій ці тварини мешкають.

Наприклад, уважно вивчивши роботи дельфінів, в них чітко можна побачити водний світ, що пливуть медуз, великі морські рослини. Техніка «художнього» листи дельфінів чимось нагадує ієрогліфи. А ось на картинах, виконаних слоном, глядачі і фахівці угледіли яскраві елементи тропічної природи. Роботи воронів вражали чітко вираженої технікою нанесення хитромудрих гачкоподібне мазків.

Що думають вчені

Різні дослідження художньої творчості тварин встановили, що до цього заняття абсолютно небайдужі собаки, коні, свині та інші представники фауни. Їхні твори ми можемо спостерігати в багатьох місцях, починаючи від циркових вистав і закінчуючи спеціально проведеними виставками малюнків тварин.

На сьогоднішній день вчені не прийшли до єдиної думки, в чому ж полягає секрет творчого потенціалу тварин, але деякі міркування все-таки вважаються загальновизнаними. Наприклад, фахівці вважають, що дельфіни, шимпанзе і слони створюють свої твір достатньо усвідомлено, передаючи через них свої відчуття про навколишній. Це дає поживу для інших питань, наприклад, не мають ці представники тваринного світу розумом?

Більшість же вчених сходяться на думці, що малювання для тварин — процес, що має складну, синтетичну природу. Малюнки, які виконані неусвідомленими діями тварин, наприклад візерунки від руху земноводних і рептилій, важко віднести до свідомого творчості. А от коли бачиш на «полотні» цілком пізнавані предмети навколишнього середовища, то, природно, виникає припущення про наявність усвідомленості такої творчості.

У світі проводиться багато різних виставок, на яких представлені твори тварин. Але, якщо раніше, такі виставки організовувалися більше з розважальною метою, то зараз вони все більш привертають увагу фахівців з питань свідомості тварин.

Also you can order here.

Також можна читати


Share →